STAŇ SE RODIČEM

STAŇ SE RODIČEM

Je mnoho dětí, které nemohou vyrůstat ve své biologické rodině. Pěstounská péče je pro tyto děti často jedinou šancí, jak prožít dětství v rodinném prostředí a osvojit si schopnost navazovat citové vztahy. Jen v Jihočeském kraji je okolo 300 dětí, které vyrůstají v ústavech. A pěstounů je málo. Pojďme společně vnést trochu světla do tématiky pěstounství a najít dětem rodinu. #stanserodicem

 

 

Otázky a odpovědi

Jak se stanu pěstounem?

Kontaktujte nás. To je první krok. Nemusíte mít nic dopodrobna nastudované a ani se předem nebojte, že byste na to nebyli ti praví. Celý proces žádosti vám vysvětlíme, a když budete chtít, rádi vám budeme k ruce i během péče o dítě.

Je něco, co musím splňovat?

Budete muset prokázat bezúhonnost, finanční stabilitu a zdravotní stav. Možná bude potřeba doplnit reference z vašeho okolí. Také vás navštíví sociální pracovník, aby se ujistil, že prostor, kde žijete, je vhodný pro dítě. Současně je dobré si ujasnit, jaké dítě můžete a chcete přijmout. Jeho věk, zdravotní stav apod.

Je potřeba mít partnera nebo žít ve sňatku?

Není. Pro přijetí dítěte do pěstounské péče je hlavní dítěti poskytnout stabilní a milující rodinné zázemí. To tvoříte vy a vaše okolí. Rodina, přátelé, sousedi a další blízcí.

Jak se liší pěstounství od adopce?

Při adopci přijímáte dítě za své se vším, co k tomu patří, včetně rodičovské odpovědnosti. Naopak u pěstounské péče zůstává zákonným zástupcem biologický rodič. Biologická rodina má zároveň právo na kontakt s dítětem. S realizací kontaktů vám rádi pomůžeme.
Pěstouni také, na rozdíl od adoptivních rodičů, dostávají finanční odměnu pěstouna a finanční příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Více informací o finančních odměnách pěstouna najdete tady


Rozhodnutí o tom, zda se stát pěstounem, je bezpochyby náročné. V praxi se setkáváme s tím, že lidé často ani netuší, co všechno pěstounství obnáší a jak se vlastně pěstounem stát. Pokud proto máte další otázky, ozvěte se nám.

Žádná otázka není hloupá, nebojte se nás zeptat. Kontakty na nás najdete zde.

Sledujte nás na facebooku

Podívejte se na další příběhy pěstounských rodin

 

 

Projekt "Stát se pěstounem v Jihočeském kraji" je podpořen z dotačního programu MPSV Rodina.