Příměstský tábor aneb poznávání bubáků s Čarodějem Jonatánem

Příměstský tábor aneb poznávání bubáků s Čarodějem Jonatánem

D57C3EE2-E509-45A2-B61D-14A285CFE4CF

Letos poprvé Jihočeská rozvojová, o.p.s. realizovala prožitkový program pro děti z rodin, se kterými spolupracuje, který proběhl ve dnech od 27. – 29.7.2021 a účastnilo se ho celkem 16 dětí.

Setkali jsme se v úterý odpoledne, kdy nás uvítal ve své laboratoři čaroděj Jonatán Časnačaj. Ten nám představil svoji říši BUBÁKŮ, kterou ztvárnil svým štětcem. Mezi známé a tedy ztvárněné bubáky patřil například Tichokrad, pro kterého je velký hluk libozvuk. Naučil nás, že nad ním vyzrajeme tím, že v jeho přítomnosti zvládneme mlčet. Pro soupeření s Picbudkou jsme se učili mířit přesně na terč. Žuchlík byl velmi zákeřný bubák a děti ho mohly překonat svoji hbitostí a velkou opatrností při zdolávání jeho nástrahy. Bystromila Klíštěte jsme přemohli svými znalostmi.

Do sbírky patřili ještě další bubáci. Co bylo ale nejhorší, že se tři bubáci čarodějovi ztratili. Proto nás čaroděj poprosil, abychom mu pomohly s hledáním bubáků – ŠPÍŇÁKA, SMEŤÁKA a potom také toho nejstrašnějšího a nejzlejšího bubáka, jehož jméno bylo zakázáno vyslovit. Během jednoho dne se děti naučily vyzbrojit proti bubákovi ŠPÍŇÁKOVI  - vyrobily si své vlastní mýdlo, řádně si vyčistily zuby a pečlivě se učily mýt své ruce. Po těchto zkušenostech bylo jasné, že Špíňák mezi námi nemá moc a sílu a přemohli jsme ho společným vyčištěním vzduchu mýdlovými bublinami. Poté nás čekala společná noc. Děti byly plné dojmů a tak trvalo dlouho než si všechno řekly a podařilo se jim usnout.

Příměstský tábor Jihočeské rozvojové o.p.s. v Českých Budějovicích

Druhý den hned po snídani jsme se vydali po stopách SMEŤÁKA. Věděli jsme, že kde se odpad povaluje, tam se SMEŤÁK vyskytuje, proto jsme se vydali na Rudolfov, kde jej naposledy zahlédl čaroděj Jonatán. Naučili jsme se správně třídit odpad, uklidili jsme stopy po bubákovi a radostnou zprávou nám bylo, že těmito znalostmi a dovednostmi jsme bubáka přemohli a vymýtili.

Třetí den jsme se sešli v ranních hodinách a navštívili nás experti na toho nejzlejšího bubáka – bubák působil na sociálních sítích, nutil lidi pít energeťáky a užívat tabák a alkohol. Děti si celý den zvědomovaly informace o nebezpečích a nástrahách, který bubák představuje. Děti byly vyzbrojeny vlastnostmi, které bubák má, a bylo již na čase rozklíčovat jeho jméno. Hrou děti získávaly písmenka toho nejzlejšího bubáka. Dětem se skvěle dařilo písmena získat a tak byly vyzváni čarodějem, aby jej společně vyslovily nahlas. Ten nejzlejší bubák se jmenoval PAN HUMUSÁK POZLÁTKO, víme o něm, jen tak nevymizí, bylo pro nás ale důležité dětem předat poselství, že jde o špatné chování, a je jen na každém z nás jakou cestu si zvolíme.

Čaroděj po úspěšném vyřčení jména bubáka mohl přejít k ocenění dětí předáním certifikátů, které malé učně oprávnilo bojovat se zlými bubáky.

Za organizaci programu pro děti děkujeme skvělému týmu JR, týmu dobrovolníků a také velké dík patří za potravinovou podporu firmě Madeta, a.s. a Potravinové bance Jihočeského kraje.