Dobrovolnictví

Chcete se stát dobrovolníkem?

Pokud máte zájem věnovat část svého volného času, svých znalostí a schopností ve prospěch druhých, dejte prosím o sobě vědět na telefon +420 387 222 838 nebo e-mail poradna@jr-spolecnost.cz.

Požadavky:

  • věk minimálně 18 let,
  • čistý trestní rejstřík,
  • sociální cítění, empatie,
  • spolehlivost,
  • zodpovědnost,
  • komunikační schopnost,
  • ochota se dále vzdělávat.

Informační leták ke stažení ve formátu PDF zde

Tým dobrovolníků OP

Ing. Hana Bromová
Bc. Lenka Bicanová

Zkušenosti dobrovolníků:

V Občanské poradně pracují lidé, jejichž základním úkolem je pomáhat druhým. Vzhledem k velkému množství potřebných si činnost bez dobrovolníků dovedeme jen těžko představit.

Dobrovolníkem v OP 

Vždy jsem pracovala v kolektivu, od roku 2008 jsem si však z důvodu péče o manželovu maminku přestěhovala kancelář domů a od té doby pracuji pouze na živnostenský list z domova. Situace byla někdy náročná a mně začal chybět kontakt s lidmi a chtěla jsem také přijít na jiné myšlenky.

Náhodou jsem v tisku četla článek o Občanské poradně v Českých Budějovicích. Našla jsem si podrobnosti na webových stránkách a dočetla se o dobrovolnictví. Hned jsem napsala na uvedenou emailovou adresu a přišla mi odpověď – pozvání na osobní schůzku do Občanské poradny (OP).

Od té doby docházím pravidelně jednou týdně na čtyři hodiny do OP. Pracovní prostředí je tu velmi příjemné a práce různorodá. Naučím se zde mnoho nového z oblasti sociální, zájemcům o službu vysvětluji chod poradny, objednávám klienty, vyhledávám soubory na internetu, skládám letáky, zúčastňuji se konzultací s klienty jako asistent poradce, byla jsem přítomna i na supervizi. Cestou z práce navíc občas roznáším letáky OP na různé instituce.

Obdivuji práci poradců, je z nich cítit opravdová snaha pomoci svým klientům v jejich nelehké situaci. Vím, že kdybych se do podobné situace dostala sama, mám se bez obav kam obrátit.

Ing. Hana Bromová (dobrovolnicí od 15. 11. 2010, v poradně pomáhá pravidelně minimálně 4 hodiny týdně)

Po odchodu do starobního důchodu jsem přemýšlela o svých dalších aktivitách a rozhodla jsem se zaměřit na práci s lidmi. Vystudovala jsem Univerzitu třetího věku na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity, obor Péče o člověka a jeho zdraví. Svoje znalosti ze studia uplatňuji při práci ve Svazu postižených civilizačními chorobami a hledala jsem ještě jiné možnosti. 

Od své známé jsem se dozvěděla o  činnosti OP při Jihočeské rozvojové o.p.s. a tato práce mne velmi zaujala. Náplň práce, pomáhat občanům při řešení nepříznivých životních a sociálních situacích, považuji za jednu z nejzáslužnějších služeb a chci být tedy také při tom.

Kontaktovala jsem vedoucí poradny a po dohodě jsem začala pracovat v poradně jako dobrovolnice 1x v týdnu po dobu 4 pracovních hodin. Práce sestává z organizační činnosti, objednávání klientů, seznamování klientů s činností poradny a dalších zajímavých akcí. Čeká mě účast na supervizích a poradách, kde se zvýší moje znalosti a vědomosti potřebné pro získání pozice asistenta poradce. Velice se na to těším, práce v mladém a příjemném kolektivu mě naplňuje uspokojením a dodává mi elán .

Jaroslava Jakešová (dobrovolnicí od  7. 4. 2011 do června 2012 pracovala v OP minimálně 4 hodiny týdně, dnes na občasnou výpomoc)

Vystudovala jsem obor sociální práce na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity. Když jsem ukončila studium, zaměstnání v oboru jsem bohužel nenašla. Vzhledem k tomu, že jsem vzdělání chtěla uplatnit, hledala jsem organizaci, kde bych mohla působit jako dobrovolník.

Jednou jsem zcela náhodou objevila webové stránky Občanské poradny při Jihočeské rozvojové o.p.s., činnost a poslání občanské poradny mne zaujaly. Pracovníky poradny jsem oslovila a domluvila se na pravidelné spolupráci. Do občanské poradny jsem docházela 1x týdně na 3 hodiny. Po prostudování základních dokumentů a seznámení se provozem poradny, jsem mohla tyto předávat zájemcům o službu a účastnit se konzultací s klienty jako asistent poradce. Stala jsem se členem týmu, účastnila se supervizí a porad. Dobrovolnictví v Občanské poradně mě nesmírně obohatilo, získala jsem nové znalosti a zkušenosti.

A v neposlední řadě mi, díky tomu, že jsem v poradně působila jako dobrovolník, zde bylo nabídnuto pracovní místo.

Mgr. Šárka Koubová