Občanská poradna

Lze odstoupit od kupní a úvěrové smlouvy na nákup z předváděcího zájezdu?

To se mi líbí

Lze odstoupit od kupní a úvěrové smlouvy na nákup z předváděcího zájezdu?

logo OP web

Paní Jana byla se známou na předváděcím zájezdu. Nechtěla si nic kupovat, ale prodejci ji nakonec po dlouhém nátlaku přesvědčili a podepsala kupní a úvěrovou smlouvu na matrace v hodnotě 30.000,-Kč. Přijela domů a uvědomila si, že to nebyl dobrý obchod a chtěla by to vrátit zpět. Je nějaká šance, jak zrušit již podepsanou smlouvu?

Občanská poradna radí:

Ano, paní může od smlouvy odstoupit, a to do 14 dnů od uzavření smlouvy. Odstoupení musí být písemné a musí vrátit zboží, které převzala, a to musí být funkční a nesmí jevit známky používání. Musí tedy vypadat stejně, jako když ho přebírala při prodeji a to včetně obalového materiálu a veškerého příslušenství (§ 53 odst. 7 občanského zákoníku)

Paní podepsala kupní smlouvu s tzv. vázaným úvěrem. Jednoduše řečeno to znamená, že si na koupi zboží zrovna sjednala úvěr, který se zavázala splácet. Od 1. 1. 2011, kdy vešla v platnost novela zákona o spotřebitelském úvěru, stačí vypovědět kupní smlouvu a vázaná úvěrová smlouva se zruší také. Paní je povinna věřitele informovat (§14 odst.3 zákona č. 145/2010 Sb., o spotřebitelském úvěru a o změně některých zákonů

Doporučujeme případnou osobní konzultaci, kde bychom o problematice a způsobech řešení mohli konkrétněji diskutovat a případně i pomoci s příslušnými právními kroky. 

Chcete-li se dozvědět více, kontaktujte nás.


Občanská poradna při Jihočeské rozvojové o.p.s. nabízí bezplatné konzultace (osobní, telefonické či e-mailové) při řešení situací, v nichž si nejste jisti svými právy a povinnostmi. Nejčastěji pomáhá klientům v otázkách z oblasti dluhového poradenství, majetko-právních vztahů, pracovního a rodinného práva nebo v problematice bydlení.